bílá laboratorní myš
Bílá laboratorní myš
Laboratorní myši bílé formy vznikly již ve starověku v Číně a Japonsku. Do Evropy se dostaly z Japonska, kde byly chovány jako okrasná domácí zvířata. Byly vyšlechtěny z myši domácí (Mus musculus), která dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící) druh se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách.
Zbarvení laboratorních myší je bílé, ale dlouhodobou domestikací bylo získáno kolem 300 mutací s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti.
Hmotnost se pohybuje od 20 do
Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Pohybu věnují myšky asi 21%dne, spánku a odpočinku 45%, příjmu krmiva, pití 12%, péči o srst (komfortnímu chování) pak přibližně 16%. Myši jsou maximálně obratní šplhavci a většina také skvěle skáče.
Až na několik výjimek myši téměř nikdy nepokoušou toho, kdo se o ně stará. Myšky se sice nedají ochočit natolik, jako potkani, kteří se běžně naučí přiběhnout na zavolání a můžeme je většinou bez obav pouštět volně po bytu, ale na druhou stranu oproti potkanům nevyžadují každodenní několikahodinovou pozornost od svého chovatele. Myšky se naučí běhat po rukou nebo v rukávě svého chovatele, nechají se nosit v kapsičce nebo je můžeme pouštět proběhnout pod patřičným dohledem např.po posteli.
Myši jsou skutečně skupinová zvířata, stejně jako jejich druhové ve volné přírodě. Pokud chcete myšku jako mazlíčka, pořiďte si dvě nebo více samiček. Jedna samotná myška se bude trápit a dvě nedají o nic víc práce než jedna.
Samečci myší nejsou tolik v oblibě, protože vydávají větší zápach. Pokud seznamujeme mladá zvířata, většinou nedochází k vážnějším šarvátkám. Zařazujeme-li dospělá zvířata do stávající skupiny, je nutno postupovat obezřetně. Mě se osvědčilo seznamovat zvířata na neznámém území, kde nedochází k obraně teritoria.Přesto je nutné zvířata nějakou dobu pozorovat a případně zasáhnout. Nikdy nechovejte pohromadě dva a více samečků, protože pak by docházelo potyčkám a slabší samec by byl usmrcen. A to i v případě, že oba samci pochází z jednoho vrhu.
Komentáře
Přehled komentářů
tý vole vy jste kreténi
jaka rasa?
(pixi, 19. 3. 2011 12:03)prosím nevite nekdo jakou rasu myšky ja sem si chtela nejakou koupit a zatim sem videla jenom laboratorni a nevim jestli sou jeste lepsi.a chtela bych poradit nejakou dobrou stranku:)
Re: jaka rasa?
(dada, 14. 4. 2011 8:39)Já znam jenom Laboratorní myš a pak větší hezčí ale za stejnou cenu Mastomyš a ty od sebe i poznáš protože maj většinou fleky.
***
(Lucik, 20. 5. 2010 15:36)dobrá srtánka, hledala jsem něco o myších a nemohla jsem nic pořádného najít až jsem narazila na tenhle blog..:-) Fakt supr
tet napíše můj pes maxík
(jana bednářová, 17. 3. 2010 19:34)ahoj jsem maxík a jsem rát že v této galaxii žiji tak ahoj
Kdo chce myšičku???
(Anna/ primati2@seznam.cz, 27. 8. 2009 21:31)
Ahoj všichni.
Nabízím myšky do dobrých rukou.
Jsou rasy anglické myši(černobílé).I když jsou zatím deseti denní, uz se mají k světu.
Nic za ně nechci, jen slib dobré péče.
V případě zajmu prosím pište na internetovou adresu primati2@seznam.cz.
MYŠIČKA
(anna :-), 9. 8. 2009 17:50)
Mě se to taky líbí!ale Kiki maš pravdu mě se ty obrazky taky nezobrazili!!!:-)
:'-(
(piškot, 2. 6. 2009 17:05)Ja si dneska koupila mysku,ale mama to nechce mit doma,tak ju dam spoluzakovi.kdyz ona je tak hezka,ten ocasek a ty kukadla a vsechno a ja uz ji dala i jmeno a ...:'-( jinac,nezobrazily se mi ty obrazky :(
Prečo?
(alica, 23. 5. 2009 16:10)prečo sa niektorym myšky nepáčí? ved je to také zlateé stvorenie!!!!!!
Obrázky
(myšička, 5. 12. 2008 17:48)Maš to hezké,ale taky se mi nezobrazili obrázky.Asi v tom bude nějaký problém,tak se ho pokus vyřešit.
myš
(Luboš, 9. 7. 2008 11:00)